هر یک از موارد فوق با ساختار اقتصادی،فرهنگی و حقوق آن جامعه رابطه تنگاتنگی دارد. اما مطالعات نشان داده­اند که پیامدهای سوءرفتار با کودک نه تنها خود فرد، بلکه خانواده و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد. لذا پرداختن به این پدیده از ضروریات است. طبق گزارش بهداشت جهانی در 1999، حدود40 میلیون کودک 4 ساله در سراسر جهان در معرض سوء رفتار و غفلت والدین یا مراقبان خود بوده اند، به نحوی که به استفاده از خدمات بهداشتی، درمانی و اجتماعی نیازمند شده اند. هر چند تاکنون مطالعات جامع و گسترده ای در خصوص کودک آزاری در کشور ما صورت نگرفته، در مطالعه­ای که در سال 1379 بر روی 1309 نفر از مراجعان به سه درمانگاه و مرکز اورژانس بیمارستان­های تخصصی کودکان شهر تهران انجام گرفت، معاینه فیزیکی پزشکان از مراجعان نشان داد که 2/12 درصد آن ها در طول زندگی توسط والدین و مراقبان خود مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند و علائم آزار جسمی بر روی صورت، اندام فوقانی،پشت و اندام تحتانی آن ها قابل مشاهده بوده است. با وجود این که بیش از 40 درصد مراجعین پزشکان را اطفال تشکیل می دهند، این پزشکان در معاینات و مصاحبه های تشخیصی خود مساله آزار جسمی را نادیده گرفته اند و بسیاری از شکستگی­ها، خون مردگی­ها و ضربات وارده به جمجمه و اندام کودک را به حساب نوعی حادثه تلقی کرده­اند. بررسی­ها نشان داده اند که اگر پزشکان سوء رفتار با کودکان را تشخیص ندهند، امکان کشته شدن 5 درصد از کودکان آزار دیده متعاقب آسیب­های جسمانی وجود دارد و 25 درصد آن­ها نیز مجدداً با شدت بیشتری مورد آزار قرار خواهند گرفت. با توجه به نتایج تحقیقات، در این پژوهش در پی آنیم که، مسئولیت مدنی ناشی از کودک آزاری را مشخص کنیم، آن­گاه قلمرو مسئولیت مدنی ناشی از کودک آزاری را مورد بررسی قرار دهیم.

الف – بیان مسئله

سوء رفتار با کودکان عبارت از انجام هر عملی. در مورد کودک و یا غفلت از کودک توسط یک فرد می باشد،که منجر به صدمه قابل ملاحظه جسمی و یا روانی می گردد و یا باعث شود آسیب جدی کودک را تهدید کند. سوءرفتار می ­تواند در هر سنی از قبل از تولد تا نوجوانی ویا هر جنس، نژاد، یا ملیت را در بر گیرد سالانه حدود چهار میلیون سوء رفتار با کودکان گزارش می شود.مرکز ملی سوءرفتار با کودکان سن متوسط قربانیان را در حدود هفت سال بر آورد می کندکه 53درصد آنها را دختران و47درصد را پسران تشکیل می دهد. 79 درصد قربانیان بوسیله والدین،10 درصد توسط بستگان، 5 درصد توسط افراد غریبه و2درصد بوسیله ناپدری و نامادری مورد سوء رفتار قرار می گیرند. سوء رفتار با کودکان شامل آزار جسمی، آزار حنسی،آزار هیجانی،آزار تجاری،مسامحه و غفلت در مورد کودک می­باشد. سوء رفتار همان اندازه که در بیان ساده به نظر می­رسد، می ­تواند در توضیح و بررسی پیچیده باشد.سوءرفتار از جنبه­ های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است صرفنظر از موارد شدید وخشن که مصداق سوءرفتار با کودکان می­باشند، بسیاری از رفتارهایی که به منظور تربیت فرزندان انجام می­شود جزیی از از روش­های فرزند پروری محسوب می­شوند، نیز می توانند نوعی سوء رفتار نسبت به کودکان باشند. هر ساله هزینه­ های زیادی در زمینه کودک آزاری به دولت­ها و ملت­ها تحمیل می­شود که این هزینه ها می ­تواند ناشی از مراقبت از کودکان کم وزن، مرگ و میر کودکان، صدمات حمایتی،مسائل جنایی نوجوانان و بزرگسالان،ترک تحصیل،درمان بیماری های جسمی و معلولیت­های ناشی از بیماری های مقاربتی و ایدز باشند.

عوارض فردی شامل عوارض کوتاه مدت وگذرا مثل شکستگی، جراحت، خونریزی، ضربه به سر و حتی مرگ ناشی از این صدمات می­باشد. به علاوه این کودکان اختلالات دیر پای جسمی و بخصوص روانی مانند از دست دادن حس اعتماد به نفس، احساس بی­ارزشی، اختلالات رفتاری، اضطراب، وقوع بالای خودکشی، سوءمصرف مواد را در سال­های آینده نشان خواهند داد. عوارض بر جای مانده از صدمات بر سیستم عصبی حرکتی، نقص عضو های ناشی از سوختگی، دردهای مزمن، سر درد از عوارض کودک آزاری می­باشد. طبق آمارهای بدست آمده بررسی های گسترده در مورد شیوع این پدیده در دسترس نمی باشد. تنها انجمن حمایت از کودکان در سال 1384 ارجاع بیش از 100کودک آزاری را که برخی منجر به مرگ شده اند گزارش نموده اند. مطالعات متفاوت در جمعیت های دیگر این رقم را تا حدود 20تال 45 درصد بر حسب انواع مختلف گزارش کرده اند.

در قانون اساسی بیشتری از کشورهای توسعه یافته توجه لازم به حقوق کودکان مبذول شده است. ده­ها نهاد و سازمان منطقه­ای و بین ­المللی وحمایت از آنها تأسیس شده که بارزترین آنها یونیسف در سازمان ملل متحد می­باشد. اما در کشور ما در سال 1381 سوء رفتار با کودکان به صورت یک جرم عمومی در آمده و قابل طرح از سوی عموم افراد است. (در ماده 5 و 6 قانون حمایت از کودکان نوجوانان) اما با توجه به عدم گسترش مناسب سیستم­های حمایت اجتماعی کودکان و وجود خلاءهای قانونی در مورد مجازات­های خاص کودک آزاری (به جز ء موارد خاص) این امر به خوبی تحقق نیافته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نظام قانونی و حقوقی ما باید در این مورد اصلاح شود. پایان نامه فوق با هدف بررسی مسئولیت مدنی ناشی از کودک آزاری و سوء رفتار های عاطفی با کودکان در پی آن است که به شناسایی نقطه ضعف ها و کمبودهاو راهکارهای قانونی کشورمان می باشد زیرا که کودک آزاری باید در کشور ما جرم شناخته شده و برای برخورد با آن تعزیرات مناسبی لحاظ شود و نظام اجرایی کشور توانایی اجرای موثر قوانین را داشته باشد. از آن جایی که کودکان قشر آسیب پذیر ی بوده و نیازمند حمایت بیشتری هستند باید برای دفاع از حقوق آن­ها و جلوگیری از تعدی خانواده ها گامی هرچند کوچک در این راه برداشت شاید بتوان گره گشای اندکی از مشکلات آنان باشیم.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :199

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***