دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه مدل احتمال خطی بر اندازه بهره گیری از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران

– پیدایش بیمه در جهان

در مورد تاریخ پیدایش بیمه تحقیقات زیادی تاکنون صورت گرفته و نظرات و عقاید متفاوتی ابراز شده می باشد. از مجموع پژوهش‌ها می‌توان بیان نمود که قدیمی‌ترین نوع بیمه، بیمه دریایی می باشد که در اواسط قرون وسطی[1] ازمنه تاریخی واقع بین ابتدای قرن پنجم تا اواخر قرن پانزدهم میلادی وارد حیطه وجود نهاده می باشد. سایر انواع بیمه مانند بیمه آتش‌سوزی، بیمه حوادث و غیره به مراتب جدیدتر بوده و سال‌ها پس از بیمه دریایی به وجود آمده می باشد. در واقع می‌توان گفت اولین بار صاحبان کشتی و بازرگانی که مال‌التجاره خود را از طریق دریا حمل و نقل می‌کردند با در نظر داشتن حوادث و اتفاق‌های موجود مانند غرق شدن کشتی، طوفان و یا راهزنی‌های دریایی و غیره به این فکر افتادند که برای حفظ مایملک خود چاره‌اندیشی کنند و راههایی برای جبران ناشی از این خطرها را یابند. پدیده‌هایی مانند زیان همگانی یا خسارت مشترک یا جنرال اوریج[2] و وام دریایی که می‌توان آنها را سرآغاز پیدایش بیمه محسوب نمود (هوشنگی، 1369، 1) در مدیترانه شرقی فکر مقابله با خطرهای دریا از چند قرن قبل از میلاد مسیح به وجود آمده می باشد، کما اینکه در بین سال‌های 916 الی 700 قبل از میلاد، اهالی شهر «لوان»[3] واقع در جزیره رودس[4] «رویان‌ها» قانونی تصویب کرده بودند که به موجب آن زیان همگانی یک رسم بازرگانی شناخته شده بود. در قانون مزبور بعضی از اصول بیمه امروزی از قبیل سرشکن کردن خسارت‌های وارده به یک نفر بین عده‌ای از افراد دیده می گردد. بدین معنی که اگر کالایی برای نجات کالاها و کشتی به دریا ریخته می‌گردید، کسانی که کالایشان نجات پیدا کرده بود یا بایستی خسارت کالاهایی را که به دریا ریخته می‌گردید جبران نمایند (شیبانی، 1352، 3).

این نوع بیمه نزدیک‌ترین رشته بیمه که امروزه نیز شبیه آن مورد بهره گیری قرار می‌گیرد که همان رشته زیان همگانی یا جنرال‌ آورج[5] که به عنوان یک عرف تجاری دریایی در شرق مدیترانه مورد بهره گیری قرار می‌گرفت. (تقوایی، 1388، 20)

بعضی از نویسندگان عقیده دارند که بیمه آغاز در مال بلژیک به وجود آمده می باشد. مثل اینکهً در سال 1310 میلادی شخصی به کنت دوبتون[6] بنا به تقاضای اهالی شهر بروژ[7] (از شهرهای بلژیک) دفتر بیمه‌ای تأسیس نمود تا بازرگان مال‌التجاره خود را در برابر خطرهای دریا یا سایر حوادث با پرداخت مبلغ معینی بیمه نمایند. (شیبانی، 1352، 12)

فرضیه دیگری هست که بر اساس آن بیمه از ابداعات پرتغالی‌هاست گو اینکه به این فرضیه نیز بایستی با قید احتیاط نظر نمود.

تنها موضوعی که در صحت آن تردید وجود ندارد این می باشد که پرتغالی‌ها اولین کسانی بودند که نوعی تعاون بیمه را شناختند و از آن بهره گیری می‌نمودند. به دستور حکومت فرانسه در قرن چهاردهم از آن کشور اخراج و در ایتالیا مستقر شدند. آن چیز که از اطمینان زیادی برخوردار می باشد این می باشد که بیمه در ایتالیا پدید آمد به طوری که مؤلفان نقل می‌کنند قراردادهای اولیه بیمه را فردی به نام بنسا[8] در اوایل قرن چهاردهم در دفاتر تجاری فلورانس[9] و ژن[10] (بنادری در ایتالیا) یافته می باشد و از این تاریخ به بعد بیمه به سرعت رواج یافته و در سایر کشورها متداول گشت. (هوشنگی، 1369، 9)

اولین دادگاه‌های تخصصی بیمه

در قرن پانزدهم میلادی یک دادگاه تخصصی بیمه در لیسبن پرتغال تشکیل گردید که با از بین رفتن استیلای پرتغال منحل گردید. در سال 1435، قانون مربوط به بیمه توسط ژاک اول، پادشاه اسپانیا، تصویب و به مورد اجرا گذاشته گردید. در سال 1468 یک محکمه، حکمیت منحصر به دعاوی بیمه باربری دریایی در شهر ونیز تشکیل و در اواسط قرن چهاردهم میلادی در انگلستان نیز محکمه تخصصی دعاوی بیمه دریایی تشکیل گردید اما در اواسط قرن پانزدهم میلادی که تجارت انگلیس رونق گرفت قدرت دادگاههای دریایی هم به دستور هانری پنجم افزایش پیدا نمود. در سال 1593 میلادی محکمه تخصصی بیمه بر اساس قوانین اسپانیا تشکیل گردید. (تقوایی، 1388، 22)

[1] . ازمنه تاریخی واقع بین ابتدای قرن پنجم تا اواخر قرن پانزدهم میلادی

[2] . General Average

[3] . Levant

[4] . Rodes

[5] . General Average

[6] . comet dobethune

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[7] . Brugs

[8] . Bensa

[9] . Florence

[10] . Genes

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف کلی:

-مطالعه عوامل مؤثر بر اندازه بهره گیری از خدمات دندانپزشکی بر اساس مدل احتمال خطی

-اهداف فرعی:

– مطالعه بعضی از عوامل موثر اقتصادی، اجتماعی بیمه گذاران بر اندازه بهره گیری از خدمات دندانپزشکی

-تعیین الگوی مدیریت ریسک بیمه های دندانپزشکی تجاری

-تعیین تعرفه گذاری خدمات بیمه های دندانپزشکی در کشور

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه مدل احتمال خطی بر اندازه بهره گیری از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران  با فرمت ورد